מחירי שבבי הזיכרון למחשבים נמצאים בצניחה חופשית, שלא צפויה להיעצר בקרוב, כך מדווח אתר DRAMeXchange מקבוצת TrendForce.


מדובר על שבבים מסוג DRAM – זיכרון העבודה, שעליו רצות מערכת ההפעלה והתוכנות השונות הנמצאות בשימוש בכל רגע נתון. זהו אחד הרכיבים היקרים ביותר במחשבים, אך בחודשיים האחרונים ירד מחירו הממוצע בכמעט 30% - הירידה החדה ביותר מזה 8 שנים.האשמה בירידת המחיר היא אינטל, שכרגע מתעדפת ייצור שבבים לשרתים, שעליהם היא מרוויחה יותר כסף, ואינה מייצרת מספיק שבבים למחשבים רגילים. המחסור בשבבי אינטל למחשבים מאלץ את היצרניות בתחום לייצר פחות מחשבים. כתוצאה, הן צריכות הרבה פחות שבבי זיכרון – והתעשייה הזו, הממשיכה לעבוד בקצב הרגיל (ואף עושה מאמצים להגבירו), נשארת עם עודפים במחסנים ונאלצת להוריד מחירים.

התוצאה הראשונה היא שמי שרוצה לשדרג מחשב ישן על ידי הוספת זיכרון – מהלך שמסוגל לשפר משמעותית את הביצועים – צפוי לשלם פחות; התוצאה השנייה היא שגם מחירי המחשבים המורכבים עשויים לרדת – אם כי כאן, מכיוון שגם מספר המחשבים המיוצרים יורד, תהיה מן הסתם עליית מחירים בשל כללי ההיצע והביקוש שתאזן מעט את ירידת מחיר הזיכרון.

באתר מציינים כי אספקת המעבדים של אינטל צפויה לחזור לקצב תואם לביקוש רק ברבעון האחרון של 2019. עד אז כנראה ימשיכו מחירי שבבי הזיכרון, ואיתם המחיר של שדרוג מחשב ישן או רכישת מחשב חדש, לרדת.