אם במקרה רציתם לשדרג את כרטיס המסך שלכם והחלטתם להשקיע בכרטיס עוצמתי עם מעבד גרפי של AMD, וודאי שמתם לב כי הם אינם זמינים במלאי ברחבי העולם, בעוד שהכרטיסים של Nvidia ממשיכים להימכר כרגיל. הסיבה למחסור נעוצה תאמינו או לא, לא בעודף גיימרים מקצועיים, אלא דווקא במחפשי זהב וירטואלי המשתמשים בהם כדי לכרות את המטבע Etherium.
המחסור הגדול מכה שנית

מטבעות וירטואליים ניתנים לכרייה על ידי כל אחד ואחת במחשב הביתי שלו. אך כדי לייצר מספיק מטבע וירטואלי שאותו ניתן להמיר אחר כך למטבע "אמיתי" אחר, צריך כוח עיבוד משמעותי שאותו ניתן למצוא דווקא במעבדים הגרפיים של AMD, הנחשבים חזקים יותר בפעולות מסוג זה מאלו של Nvidia.


בעוד שמטבע ביטקוין המוכר החל את דרכו בכרייה דרך מחשבים אישיים וחוות CPU, מאז פותחו מעבדים שלהם מטרה אחת ספציפית וזה לכרות את המטבע. מעבדים אלה נקראים ASIC אוapplication-specific integrated circuitsוהם יעילים מבחינה אנרגטית באופן משמעותי מכרטיסים גרפיים, ולכן משתלמים יותר לתפעול. אך הדרך שבה מטבע האת'ר בנוי הופך את פיתוח מעבד ה-ASIC ללא משתלם, כרגע.


הבעיה נעוצה בעלות החומרה והתפעול שלה, לעומת כמה מטבעות ניתן לייצר ומה שווים. ככל שזול יותר לייצר את המטבע, למשל אם הוצאות קירור המעבדים יורדת, יש יותר מרווח לרווח, לכן יזמים בנו מתקנים באיסלנד וגרינלד שבהן אדמת עד קפואה.


לדוגמה, שווי הביטקוין כיום הוא יותר מ-2700 דולר למטבע, ואילו האת'ריום נסחר ב-390 דולר, וערכו עלה ביותר ממאה דולר למטבע משבוע שעבר. העלייה החדה בערך מייצרת ביקוש עצום לכורים המבקשים לייצר לעצמם כסף מהאוויר, אלו קונים את כל מלאי הכרטיסים, וכאן מקור המחסור.


ליצור יש מאין

כריית מטבע וירטואלי ובפרט Etherium (את'ריום) נעשית על ידי חישוב מתמטי של המעבד הגרפי המובנה בכרטיס המסך. אך מדוע דווקא מעבד גרפי ולא מעבד רגיל כמו זה שמניע את המחשבים של כולנו? ובכן כרייה שכזו פועלת על ידי הרצה מתמשכת של פונקצייה קריפטוגרפית מסוג Hash שהיא דרך אחת להפחית שרירותית כמות מידע גדולה. במקרה הזה מדובר בנתח של מידע מתוך משהו שנקרא Blockchain. זוהי שרשרת של בלוקים המייצגים חלקי מידע שאינו מאוחסן במקום אחד אלא מבוזר בין המשתמשים השונים. הבלוקים מוצפנים באופן כזה שאם מישהו ירצה לשנות את הקוד, למשל האקר שרוצה לזייף לעצמו מטבע, הוא יצטרך לשנות את כל הבלוקים שאי פעם נוצרו שזו משימה שאינה מעשית.
שיטת הבלוקצ'יין מאפשרת לאמת העברות כספים ללא צורך באדם או חברה מרכזיים שינהלו אותה. זו אגב, אחת הסיבות מדוע המטבעות הווירטואלים הפכו לפופולריים - הם אינם מפוקחים על ידי אף גוף רגולטורי מה שהופך אותם למבוקשים דווקא בשוק השחור.
זה עוד יחלוף

זו לא הפעם הראשונה שבה נוצר מחסור במעבדי AMD. בשנת 2013 הסיטואציה הייתה כמעט זהה עם מטבע בשם Litecoin שגם הוא היה בנוי בצורה כזו שמעבדים גרפיים מסוגלים לכרות אותו בצורה הטובה ביותר, וגם הוא דעך ונעלם והתחלף במטבע אחר. הביקוש לכרטיסי המסך ירד כפי שעלה, ובינתיים AMD לא ממהרת להאיץ את פסי הייצור שלה, מחשש להצפת השוק בחומרה שבמהרה הופכת ללא רלוונטית.