ענקית הטכנולוגיה ואחת מיצרניות הסמארטפונים הפופולריות ביותר בעולם, חברת אפל, צפויה להציג מאוחר יותר השנה לכל הפחות 3 מכשירי אייפון חדשים: iPhone 9 (שם המכשיר הרשמי אינו ידוע בשלב זה) - דור ההמשך לסדרת אייפון 8, שצפוי להגיע כדגם יחיד, iPhone X2 - דור ההמשך לסמארטפון הדגל אייפון X, ו-iPhone X2 Plus - גרסת פרימיום מוגדלת של מכשיר האייפון X2. כעת, על פי הערכות אנליסטים, היצרנית האמריקאית ככל הנראה תעצור את מכירת הדור הראשון לסדרת אייפון X מיד עם ההכרזה וההשקה של דור ההמשך.
המחשבה מאחורי עצירת מכירות האייפון X מתבטאת במספר מישורים. ראשית, מעוניינת היצרנית להשקיע את כל מאמצי הייצור שלה בדור האייפונים החדש שתשיק מאוחר יותר השנה. כמו כן, רבים ממשתמשי החברה העדיפו לדלג על רכישת אייפון X נוכח מחירו, ואלו ממתינים בקוצר רוח, לטענת האנליסטים, להשקת דור האייפונים הבא - שתביא לגל שדרוגים מהותי בקרב משתמשי החברה, כך נמסר. סיבה נוספת להפסקת מכירות המכשיר מגיעה ישירות מאסטרטגיית התמחור של אפל, שכן בכוונתה של היצרנית לבצע את המהלך על מנת לשמור על "פסיכולוגיית התמחור" של החברה, כך לפחות על פי אנליסט אפל המוכר והפופולרי, מינג-צ'י קאו. יש לציין כי ההערכות אינן מגיעות כרעם ביום בהיר, שכן קאו חשף את הדברים עוד במהלך החודשים הראשוניםלשנה.


להערכתנו, בהחלט ישנו היגיון בדברים: דגמי אייפון 9 צפויים להביא למשתמשים חלק ניכר מן הפיצ'רים שהציגה אפל באייפון X, יחד עם תג מחיר מוזל יותר (סביב 700-750 דולר), בעוד דגמי אייפון X2 ו-X2 פלוס יימכרו סביב 999 ו-1,099 דולר, בהתאמה. בהתאם לכך, אם תבחר אפל להשאיר את אייפון X, זו תאלץ להוריד את מחירו לצרכן כפי שהיא נוהגת לבצע כל שנה, ולהציע אותו במחיר התחלתי שסובב את ה-850 דולר. אם אכן היה הדבר מתבצע, היה ממוקם האייפון X, בכל הנוגע למחיר הצרכן שלו, בין דגם האייפון 9 לדגמי אייפון X2, מה שעשוי היה להוביל לפגיעה מהותית במכירות הדגמים החדשים.
אם אכן תפסיק אפל את מכירת iPhone X עם ההכרזה על דגמי האייפון שלה לשנת 2018, יהיה הדבר לתקדים עבור הענקית האמריקאית. זו, כזכור, מקפידה בשנים האחרונות, עם הכרזתו של כל דור אייפונים או אייפדים חדש, להפחית את מחירו של הדור הקודם ולשמור את זה על מדפי החנויות לשנתיים-שלוש נוספות. יש לציין כי הדיווח הטרי מוסיף כי אפל תפסיק גם את מכירתו של ה-iPhone SE, עליו היא הכריזה ב-2016. הדור השני לסדרה צפוי היה להפוך לרשמי עוד השנה גם כן, אך הדיווח האחרון בנושא העיד על כך שהחברה דוחה או אולי אף מבטלת, את הצגתו הרשמית.


על דור מכשירי האייפון הבא בפיתוחה צפויה אפל להכריז בעוד כחודשיים, במהלך חודש ספטמבר הקרוב. נכון לרגעים אלו כלל לא ברור כיצד תבחר היצרנית להמשיך את אסטרטגיית המיתוג של מכשיריה, שכן זו נשברה במעט עם השקת אייפון X. מכיוון שאנו טרם מכירים את שמות המותג הצפויים, התייחסנו אל דור ההמשך לסדרת אייפון 8 תחת השם iPhone 9, ואל דור ההמשך לסדרת אייפון X תחת השמות iPhone X2 ו-iPhone X2 Plus.


מקור