1
סקירה כללית של שלוש הקונסולות

לפניכם סקירה כללית של שלוש קונסולות המשחקים, הנבדלות זו מזו בעיקר ביכולותיהן הטכנולוגיות. בהמשך מופיע מידע מופרט לגבי כל קונסולה:

מייקרוסופט Xbox360: יצאה לשוק כשנה לפני PlayStation 3 (PS3) ו-Wii וצברה יתרון ברור על מתחרותיה עם בסיס לקוחות רחב. Xbox360 אמנם לא משוכללת טכנולוגית כמו ה-PS3, אך שווה לה מבחינת היכולות הגרפיות. ה- Xbox360היא בעיני רבים הקונסולה הכדאית ביותר, כיוון שהיא מהווה את הבחירה המאוזנת מבחינת מחיר, יכולת טכנולוגית, ספריית משחקים ואופציות נוספות כגון שירותים מקוונים וכמרכז מולטימדיה.

את הקונסולה של מיקרוסופט ניתן להשיג בטווח מחירים שנע בין 2,800 ל-,7003 שקל.

Sony: ה-PS3 היא קונסולת המשחקים החזקה והמתקדמת ביותר בעולם, וגם היקרה ביותר. אך תקבלו תמורה הולמת למחיר הגבוה שתשלמו: המערכת תוכננה לשרת לא רק כמכונת משחקים יעילה, אלא כמרכז בידור שנותן מענה לכל צורכי המולטימדיה השונים. הקונסולה חזקה פי 250 מהדור הקודם שלה והיא מצוידת בין היתר בכונן Blu-Ray. בהתחשב בכך שמחיר התחלתי של נגן DVD מסוג Blu-Ray הוא כ-6,000 שקל, לעומת מחיר שנע בין 3,200 שקל ל-4,300 לקונסולה, מדובר במכשיר משתלם במיוחד.

נינטנדו Wii: בעוד מייקרוסופט וסוני מתחרות ראש בראש בחזית הטכנולוגית, נינטנדו מתרחקת מזירת המעבדים, המאיצים והכרטיסים הגרפיים (היכולות הגרפיות שלה ועיבוד האינפורמציה שלה רחוקים מאלה של Xbox וPS3-), ומתמקדת במה שלטענתה חשוב יותר מטכנולוגיה מתקדמת: כייפיות ופשטות.

גולת הכותרת של הקונסולה הוא ג'ויסטיק המשחק האינטואטיבי, ה- Wii Remote(או Wiimote), שלט רחוק אלחוטי שהמיוחד בו הוא הרגישות שלו לתנועה. השלט מורכב מחיישנים המתרגמים את תנועות כף היד לפעולות על מסך הטלוויזיה. במשחק גולף למשל, תניפו את ידיכם כבמשחק גולף אמיתי. בקרבות חרב, ה-Wiimote ישמש כחרב שלכם ובמשחקי יריות ניתן גם לכוון ולירות עם השלט. עוד שני מאפיינים מלבד הרגישות לתנועה, הם אופציית הרעידה והרמקול המובנה בתוכו שמגיבים לנעשה במשחק והופכים את החוויה לאינטראקטיבית אף יותר. גם הג'ויסטיק של ה-PS3 רגיש לתנועה אך לא ברמת הרגישות הגבוהה של של ה-Wiimote.

נינטנדו Wii, שמוגדרת גם כקונסולה לכל המשפחה, היא הכי פחות יקרה ותוכלו להשיג אותה במחיר התחלתי של 1,900 שקל ועד 2,800 שקל.

xbox360. הבחירה המאוזנת בין מחיר לביצועים
xbox360. הבחירה המאוזנת בין מחיר לביצועים
 playstation 3. מכונת מולטימדיה חזקה ומתקדמת
playstation 3. מכונת מולטימדיה חזקה ומתקדמת
 נינטנדו wii. משחקים לכל המשפחה
נינטנדו wii. משחקים לכל המשפחה
2
משחקים

נכון להיום, המשחקים הם עדיין השיקול העיקרי בבחירת קונסולה, על אף שבעתיד, אולי אפילו הקרוב, משחקים ייהפכו להיות שיקול משני. זאת מאחר שיצרני המשחקים השונים מייצרים משחקים דומים המותאמים לכל אחת מהקונסולות.

עם ותק של שנה יותר ממתחרותיה בשוק, Xbox360 מובילה במספר המשחקים התואמים לה, חלקם משחקים משוכללים יותר מאלה שמציעות מתחרותיה. נוסיף על כותרי המשחקים את ספריית המשחקים המקוונת, Xbox Live Arcade, ונקבל ספרייה של אלפי משחקים.

ליצרני המשחקים היה זמן ללמוד לעומק את ה-Xbox360 ולפתח משחקים שמנצלים טוב יותר את יכולותיה. זאת בעוד סוני ונינטנדו רק מוציאים את כותרי 'הסיבוב הראשון' שלהם. הרבה מיצרני המשחקים מפתחים אמנם כותרים גם ל-PS3 וגם ל- Xbox360אך ככל שקונסולה פופולרית יותר, כך גדל מספר כותרי המשחקים שמפותחים בלעדית לאותה קונסולה.

ה-PS3 בפיגור ברור כרגע מבחינת המשחקים. אך המרווח המתוכנן בין דורות הקונסולות מתוזמן לפחות ל-5 שנים. לכן קשה לאמוד את הקונסולה על פי המשחקים המוצעים לה כיום. ההערכות הן שבתוך פחות משנה נתחיל לראות כותרי משחקים שידעו לתעל היטב את יכולות ה-PS3. 

משחקי הנינטנדו Wii נמדדים במישור קצת אחר ממשחקי Xbox360 ו-3PS. אך המשחקים של נינטנדו, על אף שהם לא בהפרדה גבוהה (High definition) ואיכותם הגראפית צנועה יותר, הם לא פחות 'הדור הבא' ממתחרותיה. זאת מאחר שאופן המשחק בהם חדש ושונה לגמרי וגם הקהל שאליו מיועדת הקונסולה שונה.

יש הטוענים ש- Wiiפונה לקהל צעיר, כשרבים מהמשחקים הם בהשתתפות גיבורי האחים מריו, פוקמון ודמויות מונפשות אחרות. אך עם הצלחת הקונסולה, רשימת המשחקים שמוצעים לה רק הולכת וגדלה וכוללת משחקים רבים שמתאימים למבוגרים יותר ולילדים כאחד. נוסף על כך הג'ויסטיקים החדשניים הם פלטפורמה ייחודית לכשעצמה ומפתחי המשחקים והאפליקציות מפתחים וממציאים להם שימושים רבים.

  Wiiהיא הקונסולה היחידה שמגיעה (לפחות באופן רשמי וחוקי) עם אוסף משחקי ספורט בשם WiiSports הממחישים בצורה הטובה ביותר את יכולות השלט.

הפרדה גבוהה היא שיטת שידור מתקדמת שמציגה תמונה משובחת ברמת פירוט הגבוהה עד פי חמישה משידור טלוויזיה רגיל. הרזולוציות העיקריות בפורמט HD הן p720 (1240x720)  ו- 1080i(19201080x). איכות השמע בשידורים אלה גבוהה אף היא, כאשר הסטנדרט הוא דולבי דיגיטל  המאפשר חיבור למערכת סאונד היקפי, ומעניק חוויית צפייה כמו בקולנוע.
.xbox360 מתוך משחק הפעולה  assassin's creed
.xbox360 מתוך משחק הפעולה assassin's creed
playstation 3.  מתוך משחק המרוציםburnout paradise
playstation 3. מתוך משחק המרוציםburnout paradise
 .wii מתוך zack & wiki: quest for barbaros treasure
.wii מתוך zack & wiki: quest for barbaros treasure
3
מולטימדיה ותמיכה ב-High Definition

קונסולות הדור הבא אמנם מצטיינות במשחקים, אך הן תוכננו לשמש כמרכז בידור שלם עם אפשרות להתחבר לשלל מכשירים דיגיטליים, למחשב הביתי ולרשת האינטרנט. לכל אחת מהקונסולות יכולות מולטימדיה מעט שונות. כיאה למכשיר מולטימדיה, קונסולות הדור הבא כוללות בין השאר באופציות רבות לקישוריות. בחלק מהקונסולות מתחילים הכבלים להיעלם לטובת תקשורת אלחוטית.

PlayStation 3: יכולות המולטימדיה של ה-PS3 הן מהמתקדמות מבין הקונסולות. PS3 קוראת את כל סוגי הפורמטים המקובלים בנגן ה-DVD, כך שהיא יכולה לשמש כמכשיר DVD וכמערכת סראונד עם יציאות לחמישה עד שבעה רמקולים וסאב וופר
(5.1 ו-7.1).

אחד ממרכיביה הבולטים של PS3 הוא כונן ה-Blu-Ray, שתומך בהפרדה גבוהה ומכיל מידע הגדול פי חמישה מDVD- רגיל. המשמעות היא שלמפתחי המשחקים יש הרבה יותר מקום ליצירת משחקים ארוכים יותר, חדים ומפורטים יותר, מרהיבים ועשירים בצבעים ובעלי איכות גבוהה יותר של צליל. כל כותרי המשחקים
ב
PS3- מגיעים על גבי תקליטור Blu-Ray, אם כי עדיין לא מנצלים את מלוא יכולת הפורמט. PS3 מגיעה עם כבלים לחיבור רגיל לטלוויזיה, וכדי ליהנות מהרזולוציה המרבית על מסכי פלזמה ו-LCD תומכים, תאלצו לקנות כבל HDMI.

ה-PS3 מאובזרת ב-4 שקעי USB והיא תומכת בטכנולוגיית Bluetooth, מה שמשאיר שקע USB פנוי לחיבור מכשירים אחרים ומשחרר את המשתמש מכמה כבלים. חיבורי Bluetooth מאפשרים תקשורת אלחוטית עם מכשירים בעלי חיבור זהה ועם הקונסולה הניידת שלה – PSP. בנוסף מצוידת הקונסולה בקישורית Wi-Fi (גרסאות ה-60GB וה-80GB) המשמשת לחיבור אלחוטי לרשת האינטרנט.

Xbox360: בדומה ל-3PS, גם ה- Xbox360יכולה לשמש כמרכז מולטימדיה, בעיקר הגרסאות עם הכונן הקשיח. לכל הגרסאות יש יכולת לנגן תקליטורי DVD ו-CD. ה Xbox360-תומכת אף היא ב-High definition, בפורמט HD-DVD שהיה אמור להיות המתחרה ל-Blu-Ray, אך יצורו הופסק. כונן ה-HD-DVD הוא חיצוני וניתן לרכישה בנפרד בלבד. חשוב לדעת כי לא מפותחים משחקים ל-Xbox360 בפורמט HD-DVD, והכונן תוכנן לצפייה בסרטים בלבד.

ל-Xbox360 יש 3 שקעי USB, אין לה חיבור Bluetooth, אלא קורא אינפרא אדום בלבד ואין לה חיבור Wi-Fi מובנה. אם תרצו להתחבר אתה אלחוטית לאינטרנט תצטרכו לקנות התקן Wi-Fi חיצוני, שגם יתפוס את אחד מחיבורי ה-USB וישאיר אתכם רק עם 2.

Wii: לעומת שתי הקונסולות המתחרות, נינטנדו Wii לא תחליף את מרכז המדיה הסלוני שלכם. הקונסולה אינה מזהה פורמטי CD ו-DVD ובוודאי אינה תומכת ב-High Definition ולכן לא תוכלו לצפות סרטים או להאזין למוזיקה על גבי תקליטורים. ל-Wii 2 שקעי USB בלבד, אך היא מאובזרת בחיבורי Bluetooth ו-Wi-Fi.

הפרדה גבוהה היא שיטת שידור מתקדמת שמציגה תמונה משובחת ברמת פירוט הגבוהה עד פי חמישה משידור טלוויזיה רגיל. הרזולוציות העיקריות בפורמט HD הן p720 (1240x720)  ו- 1080i(19201080x). איכות השמע בשידורים אלה גבוהה אף היא, כאשר הסטנדרט הוא דולבי דיגיטל  המאפשר חיבור למערכת סאונד היקפי, ומעניק חוויית צפייה כמו בקולנוע.
4
שירותים מקוונים

מרכיב אחד בולט שבאמת הופך את הקונסולות לקונסולות 'הדור הבא' הוא היצע השירותים המקוונים שלהן. מעבר לשירות של משחק און-ליין נגד חברים או שחקנים אקראיים אחרים, היצרניות מציעות קהילות מרושתות לגיימרים וספריות של משחקים ותכנים אחרים להורדה, חלקם בתשלום וחלקם חינם.

Xbox360: מיקרוסופט מובילה בתחום השירותים המקוונים. הרשת, שפועלת זה 5 שנים, מאפשרת חוויית מולטימדיה עשירה עם אין ספור אפליקציות לגיימרים וצרכני מדיה. חלק מהשירותים כולל בניית פרופיל שחקן שתשמש למשחקי און-ליין, חיפוש חברים, הורדת תכנים (חלקם בתשלום) כגון קדימוני סרטים ומשחקים, הורדת סרטים ומוזיקה, אודיו ווידיאו צ'אט.

עוד שירות שראוי להזכיר הוא ה-Xbox LIVE Arcade, שירות מקוון שמשמש כזירת משחקים בו יכולים משתמשים להוריד משחקי רטרו ישנים ומשחקים חדשים כאחד (שניהם בתשלום באמצעות נקודות שנקנות בחבילות) מה שיוצר ספריית משחקים עצומה. שירות משחקי האון-ליין נגד שחקנים אחרים, שהיא הפונקציה השימושית ביותר בין השירותים המקוונים, עולה כסף. מייקרוסופט גובה עליו דמי מנוי שנתיים. (בישראל המנוי השנתי עולה כ-300 שקל.)

PlayStation 3: סוני מציעה פחות או יותר את אותן הפונקציות אם כי ברשת צעירה יחסית ופחות בשלה. אך היא, לעומת מייקרוסופט, אינה גובה כסף על שירותיה המקוונים, אלא על הורדת תכנים כגון סרטים ומוזיקה.  

:Wii השירות המקוון של  Wiiנקרא WiiConnect24. דרכו יכולים משתמשים לקבל אי-מיילים והודעות מחברים, לצפות במספר תחנות טלויזיה יעודיות (WiiChannels), להוריד עדכוני תוכנה ומשחקים, וכמובן לשחק משחקים און-ליין נגד שחקנים אחרים ובחינם.

עוד אופציה חביבה היא אחת מתחנות ה- WiiChannelsשנקראת Virtual Console. תחנה זו מאפשרת הורדת משחקים בתשלום נמוך יחסית מכל קונסולות העבר של נינטנדו לדורותיהן, מה שפותח בפני משתמשי Wii ספרייה עם אלפי משחקים. התשלום, בדומה ל-Xbox , נעשה בנקודות Wii שנקנות בחבילות.

5
גרסאות PlayStation 3

בישראל הקונסולה נמכרת בשלוש גרסאות: גרסה עם כונן קשיח בנפח 20GB, גרסה עם כונן קשיח בנפח 60GB, וגרסה בנפח 80GB. גרסאות ה-60GB וה-80GB מצוידות בחיבור Wi-Fi לצורך חיבור אלחוטי לרשת, ובקורא כרטיסי זיכרון. גרסת ה-20GB אמנם זולה יותר, אבל העובדה שהפסיקו לייצר אותה מעידה על נחיתותה היחסית. היא חסרת חיבור Wi-Fi, ואם תרצו לשחק משחקים און-ליין (ודאי שתרצו) תאלצו לקנות כבל רשת; ואם נקודת האינטרנט מרוחקת מהטלוויזיה תצטרכו למתוח כבלים בבית.

לעומת זאת, ההבדלים בין גרסאות ה-60GB וה-80GB הרבה פחות משמעותיים – רק 20GB הפרש של דיסק ופער מחירים שאולי יגרום לכם להעדיף את גרסת ה-60GB הפחות יקרה. גם את גרסת
ה
-60GB הפסיקו לייצר בחו"ל, לכן מי שמצליח לקנות אותה במחיר נמוך מה-80GB מרוויח.

6
גרסאות Xbox360

מיקרוסופט מציעה את ה Xbox360-בשלוש גרסאות. למרות פערי המחירים הגבוהים בין הגרסאות, ההבדלים ביניהן אינם משמעותיים ולכן קניית הגרסה הזולה לא תגרע מהנאת המשחק. שלוש הגרסאות של קונסולה Xbox360 הן Core הבסיסית, Premium הפופולרית ו-Elite היוקרתית.

Core: הגרסה הזולה והבסיסית ביותר. מגיעה בצבע לבן ומוצעת עם שלט חוטי, בלי דיסק קשיח, ללא כבל component או HDMI וללא אוזנייה ומיקרופון. תוספות כגון אוזניה משולבת מיקרופון מסוג 'מדונה' (לתקשורת תוך כדי המשחק ולתקשורת בכלל דרך פורטל XboxLive), או מצלמת רשת ניתן לקנות בנפרד.

גרסת Core היא היחידה שבה לא תוכלו לשחק במשחקים מהדור הראשון, כיוון שהיא אינה כוללת תכונת תאימות לאחור (Backward Comaptibility), הקיימת ביתר הגרסאות. עניין התאימות מהותי רק אם יש ברשותכם משחקיXbox  מהדור הקודם. אם כן, התוספת במחיר לגרסת הPremium- כדאית ביותר. 

Premium: גרסת הPremium- היא הנמכרת ביותר מבין שלוש הגרסאות. גרסה זו, כמו הCore-, גם היא בצבע לבן. הPremium- מצוידת בכונן קשיח בנפח 20GB ומגיעה עם שלט רחוק אלחוטי, אוזניה ומיקרופון אלחוטיים, כבל רשת וכבל Component לחיבור לטלוויזיה. לגרסה זו תאימות לאחור שמאפשרת לשחק בכותרי Xbox מהדור הקודם.

Elite: הגרסה היקרה מבין השלוש, כשההבדלים הם הצבע השחור של הקונסולה, שנראה הרבה יותר אטרקטיבי, ודיסק קשיח בנפח 120GB המיועד בעיקר לאחסון סרטים ומוזיקה. הקונסולה מגיעה עם כבל HDMI שמאפשר חיבור מידי לטלוויזיות HD.

ל- Xbox360 אין חיבור Wi-Fi מובנה, וניתן לרכוש בנפרד מתאם Wi-Fi שמתחבר לאחת מכניסות ה-USB. לכל הגרסאות קולט אינפרא אדום בחזית המכשיר.

גרסת elite, הגרסה היקרה מבין השלוש. בצבע שחור, דיסק קשיח בנפח gb120 וכבל hdmi
גרסת elite, הגרסה היקרה מבין השלוש. בצבע שחור, דיסק קשיח בנפח gb120 וכבל hdmi