מי שכבר מקליד בהקלדה עיוורת כדאי להתחיל ללמוד מחדש את מיקום האותיות. מכון התקנים יצא בהודעה היום שלאחר תלונות רבות שיקבל הוא מחליט לשנות את המקלדת שבשפה העברית.


המטרה היא לתת למשתמשים גישה נוחה לכל התווים הנחוצים לכתיבה בשפה העברית: אותיות האלף-בית, סימני הניקוד, סימני הפיסוק. התקן כולל גם תווים לטיניים מתוך פריסת התווים המקובלת במקלדת האמריקנית.


לדבריהם הקושי העיקרי בשימוש מקלדת עם המיפוי המסורתי, חלק מקלידי סימני הפיסוק נקודה (.), פסיק (,), מרכה (') ולוכסן (/) שהיו תלויים בשפה שהכותב כותב בה, דבר שמפריע למשתמש לפתח מיוניות הקלדה. כל סימן פיסוק משינוי המקלדת יופעל על ידי קליד אחד בלבד, פעולה שאינה תלויה במצב המקלדת כך שהמשתמש לא יצטרך לשנות כל פעם את שפת התכתיבה שלו. השינוי הוא תנאי הכרחי לצמצם טעויות ופיתוח מיומנות בשימוש החדש.


כדי להקל עלינו ולהסתגל לשינוי התואמות למקלדת התקנית QWERTY היא מוחלטת. המיקום המקובל של האותיות בעברית, של האותיות באנגלית הגדולות, הספרות וסימני הפיסוק נשמר ברובו. השינויים יהיו אך ורק שמצב המקלדת יהיה בעברית.השינוי יכול לבוא לטובה למי שלא מיומן בהקלדה עיוורת, או שבכלל לא משתמש במחשב, אבל למי שכבר מתקתק על המקשים במהירות הבזק זו כבר תהיה בעיה. בנוסף אנחנו מצפים להרבה שגיאות כתיב בגלל השינוי במיקום האותיות, אז לפני שאתם שולחים מייל או מדפיסים משהו חשוב תקראו שוב את מה שכתבתם. האותיות הזדוניות שהכי מציקות לנו המקלידים ה-ץ- וה-ן- עוברות לצד אחד של המקלדת ככה שאם עד עכשיו האות ו' שלכם התארכה לה והפכה לן', אל תדאגו זה לא יקרה יותר.


מכון התקנים מאמינים כי השינוי שיעשה במקלדת הוא אך ורק לעזרת המשתמש וכי בסופו של דבר הוא יבין הוא נוח יותר לשימוש. אז לשמחתם או לרעתם, אתם תחליטו עם איזו מקלדת תקלידו את ההאשטאג הבא שלכם בעברית.


הערות ייתקבלו עד ה27/12 אך ורק באתר של מכון התקנים. לאחר מכן הועדה תתכנס ותבחן את הערות הגולשים. כאשר ההחלטה הסופית תתקבל בחודשים הקרובים.