1
גודל המסך וסוגו

הגדלים העיקריים של מסכי מחשב נעים בין 19 ל-27 אינטש  ומגיעים לגודל העצום של 46 אינטש. הגודל הנפוץ שיתאים למשתמש הממוצע הוא 21 אינטש, וכיום לא משתלם ולא כדאי לקנות מסך קטן יותר. 

למי שרוצה שטח תצוגה גדול להצגת חלונות ומסמכים זה לצד זה או לצפייה בסרטים ולמשחקים, כדאי לשקול מסך בגודל 23 או 27 אינטש, או מסך רחב במיוחד ביחס של 21x9 (זאת לעומת היחס גובה-רוחב הסטנדרטי של 16x9 או 16x10), כל עוד אין מגבלת מקום על שולחן העבודה היתרון של מסך רחב כזה הוא בהצגת כמות גדולה של מידע שמתפרס לרוחב המסך, או בהצגה של שני חלונות במקביל לשתי תוכנות שונות. עם זאת, אם תרצו לכוון כל תצוגה בהתאמה נוחה לצפייה, אולי תעדיפו שני מסכים קטנים יותר וביחס גובה-רוחב קטן יותר (מסך פחות רחב). 

מרבית מסכי המחשב בשוק הם מסכים רגילים, אך יש דגמים בעלי מסך מגע, שהופך אותו למעין טאבלט שולחני גדול. מסך כזה יתאים לגלישה באינטרנט ולשימושי מולטימדיה,למשל משחקים ואפליקציות תואמים, וכן שימוש בתמונות - דפדןף, סיבוב, הקטנה-הגדלה וכדומה. 

היחס שבין גובה המסך לרוחב שלו. במסכי מחשב קיימים שני סוגים של יחס גובה-רוחב: 4:3, כלומר 4 יחידות רוחב ו-3 יחידות גובה, ו-16:9, יחס המוגדר כרחב (widescreen) או מלבני. מסך רחב מומלץ בעיקר למשתמשים המעוניינים לצפות בסרטים ובתוכני HD.
מצב מאונך מאפשר צפייה במסמך שלם או בתמונות פורטרט
מצב מאונך מאפשר צפייה במסמך שלם או בתמונות פורטרט
2
איכות התמונה

איכות התמונה נבחנת במספר פרמטרים, והבחירה בהם תלויה במטרת השימוש. לעבודה משרדית ולשימושים בסיסיים, יתאים בדרך כלל מסך פשוט עם נתונים צנועים. ככל שהצרכים עולים והשאיפות גדלות ניתן לבחור מסך בעל איכויות גבוהות יותר. בין הפרמטרים שקובעים את איכות התמונה נמנים סוג פאנל המסך, רזולוציה, בהירות, יחס ניגודיות וזמן תגובה.

חשוב לדעת כי אין די במפרט הטכני כדי לבחור את המסך המתאים, אלא רצוי וכדאי לבחון אותו בעיניים ולהתרשם מאיכות התצוגה בהתאם לשימושים העיקריים שלשמם הוא נועד. לדוגמה, אם עיקר השימוש הוא Word וגלישה באינטרנט ודאו כי תצוגת הטקסט ברורה ונקייה; ואם המסך מיועד להצגת משחקים וסרטים בקשו לצפות בתוכן מתאים והתרשמו מאיכות הצבעים ומרמת הפירוט והחדות של התמונה.

סוג הפאנל: נתון זה כמעט ואינו מוצג במפרטי המסכים, אך הוא מהחשובים שבהם, משום שההבדלים בין סוגי הפאנלים הם גדולים מאוד וקובעים לאיכות התצוגה כמו גם למחיר המסך. המונח "פאנל" מתיחס למסך עצמו - הרכיבים האלקטרוניים והאופטיים שמרכיבים את המסך, ללא המארז, ספק הכוח וכדומה. ישנם שלושה סוגי פאנלים עיקרים: TN film, PVA ו-IPS.

   TN film – מסכים עם פאנל TN הם הנפוצים והזולים ביותר. הם מתאפיינים בזמן תגובה מהיר מהאחרים אך גם בטווח צבעים מוגבל וזוויות צפייה צרות למדי. רוב המשתמשים יסתפקו במסכים כאלה, ויתרונם הוא במשחק וצפייה בסרטים בהם חשוב זמן התגובה המהיר.

 

   PVA או S-PVA – מסכים עם פאנלים אלה יקרים יותר ממסכי TN אך איכותיים יותר בהרבה; הם מציגים צבעים מדויקים וזוויות צפייה רחבות יותר, וזמני תגובה ממוצעים. מתאימים למעצבים גרפיים, צלמים ועורכי וידיאו שמוכנים להשקיע מעט יותר.

 

   IPS או S-IPS – מסכים עם פאנלים אלה איכותיים במיוחד והיקרים ביותר. הם מציגים זויות צפייה מעולות ודיוק צבע אופטימלי, ומתאימים לגרפיקאים מקצועיים שזקוקים לטוב ביותר. זמן התגובה שלהם לא מהיר כמו האחרים, אך מסכים כאלה לא נועדו מלכתחילה למשחק ווידיאו (למרות שהם יכולים להתמודד לא רע גם אתם).

רזולוציה: הרזולוציה קובעת את חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר כך התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר. הרזולוציה הממולצת למסכים בגודל של 21 אינטש ויותר היא רזולוציית HD של 1920x1080. כך תוכלו ליהנות מתצוגה איכותית בצפייה בסרטים ובמשחקים.

במסכים גדולים יותר, בני 27 אינטש ומעלה, ניתן למצוא רזולוציה של 2560x1440 ואף רזולוציית אולטרה HD של 3840x2160 (4K), שמעניקה חדות ורמת פירוט יוצאות דופן. 

גיימרים שמעוניינים לשחק במשחקים כבדים עם רזולוציות גבוהות יזדקקו גם לכרטיס גרפי חזק שיוכל לתמוך ברזולוציות אלו.

 
בהירות: עוצמת בהירות גבוהה תאפשר למסך להציג תמונה צלולה וברורה גם בתאורה סביבתית גבוהה. הבהירות נמדדת ב-cd/m2, והטווחים הנפוצים נעים בין 200 ל-500 cd/m2. לרוב השימושים תספיק בהירות של 250-300 cd/m2. למשחקים ולצפייה בסרטים וכן בתאורה סביבתית גבוהה, תתאים בהירות של  500cd/m2  או יותר.

 

יחס ניגודיות: ככל שיחס הניגודיות במסך גבוה יותר, כך הגוונים הכהים בתמונה יהיו מפורטים וברורים יותר. תכונה זו חשובה בעיקר לצפייה בסרטים ולמשחקים. במידה שהשימוש במחשב הוא בעיקר ל-Word וליישומים פשוטים אחרים, ליחס ניגודיות אין חשיבות גדולה, למשחקים ולעבודה עם תוכנות גרפיקה מתקדמות רצוי לבחור ביחס ניגודיות גבוה.

 

זמן תגובה: זמן תגובה מהיר מפחית את תופעת המריחה בתמונה שהעצמים נעים בה במהירות. זמן התגובה נמדד באלפיות השנייה (ms), וככל שזמן התגובה קצר יותר, המסך יציג תמונה חלקה יותר וללא מריחות. זמני תגובה במסך LCD נעים בטווחים עיקריים של 8-2ms. ברוב המסכים זמן התגובה הוא 5ms והוא מתאים לכל השימושים. מסכים עם זמן תגובה קצר במיוחד של 2ms מתאימים בעיקר לגיימרים.


מסך LED: מדובר במסכי LCD רגילים שאת התאורה האחורית הפלואורסנטית שלהם מחליפות נורות LED. נורות הלד מפיקות אור חזק מאוד ומעניקות למסך בהירות וניגודיות גבוהות, וכן חיסכון ניכר בצריכת החשמל. מסכים רבים כיום מגיעים עם תאורה אחורית מסוג LED. 
 

 

ציפוי נוגד השתקפות: במסכים איכותיים יש ציפוי אנטי רפלקטיבי שמונע החזרת אור והצטברות אבק. אם עובדים מול מסך שחשוף לאור ישיר, מומלץ לבחור מסך עם ציפוי  כזה.

פיקסלים מתים או תקועים: זהו פגם בייצור מסך LCD, שבו פיקסלים בודדים אינם פעילים. פיקסל מת יראה כנקודה שחורה או לבנה, ואילו פיקסל תקוע יופיע כנקודה באחד משלושת צבעי היסוד, אדום, ירוק או כחול. מסך עם 3-2 פיקסלים מתים או תקועים נחשב תקין. רוב היצרנים מתחייבים להחליף מסך עם 4 פיקסלים מתים או יותר.

 

לבדיקת כמות הפיקסלים המתים במסך, ניתן להוריד את התוכנה הבאה: Dead Pixel Tester 2.10

האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המדידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.
כשהתאורה הסביבתית גבוהה, מומלצת בהירות גבוהה
כשהתאורה הסביבתית גבוהה, מומלצת בהירות גבוהה
זווית צפייה של 160 מעלות היא די והותר
זווית צפייה של 160 מעלות היא די והותר
3

טכנולוגיית תלת ממד ומבנה קעור של המסך הגיעו גם למסכי המחשב והם זמינים בדגמים נבחרים ויקרים. על מנת לצפות בתוכני תלת ממד יש להצטייד במשקפיים תואמים, שבדרך כלל מצורפים למסך.

מסך קעור, שכרגע מצוי בדגמים ספורים ויקרים מאוד, מציג תמונה עשירה ומציאותית יותר ויחס ניגודיות גבוה במיוחד. כדי ליהנות מיתרונותיו עליו להיות מונח בגובה העיניים ובמרחק לא גדול מהמשתמש.

בנוסף, יש דגמים בעלי טיונר פנימי שתומכים בהצגת שידורי טלוויזיה. חלקם כוללים גם נגן מולטימדיה מובנה. מסכים כאלה הם בדרך כלל ברזולוציית
HD ובאיכות תמונה גבוהה מהממוצע.

המסך הזה מוכר בשם המסחרי "מחשביזיה" שם שהעניק לו יבואן סמסונג בישראל, אבל הפך לשם כולל למסכי מחשב בעלי תכונות של מקלט טלוויזיה.היחס בין הלבן הבהיר ביותר לבין השחור הכהה ביותר שהמסך מפיק. ככל שיחס הניגודיות גבוה יותר, הגוונים הכהים בתמונה יהיו מפורטים וברורים יותר והצבעים נאמנים יותר למקור. תכונה זו חשובה בעיקר לצפייה בסרטים ולמשחקים.   יחסי ניגודיות נפוצים נעים בין 1:400 ל-1:1000. במידה שהשימוש במחשב הוא ב-Word וביישומים פשוטים אחרים, יחס ניגודיות של 1:400 עד 1:800 יספיק. לצפייה בסרטים, למשחקים ולעבודה עם תוכנות גרפיקה מתקדמות רצוי לבחור ביחס ניגודיות של 1:1000 ויותר.
4
חיבורים, שליטה ושמע

מסך LCD מגיע עם כמה חיבורים סטנדרטיים, בכולם יש כפתורי שליטה על פרמטרים שונים בתצוגה, וחלקם מצוידים ברמקולים מובנים, שקעUSB וקוראי כרטיסים.

חיבורים: מסך LCD יכול להגיע עם חיבור אנלוגי (VGA), חיבור דיגיטלי (DVI) או עם שניהם גם יחד. בדגמים חדשים מופיע גם חיבור HDMI, התקן הדיגיטלי להפרדה גבוהה שצפוי להחליף את DVI.

  DVI – חיבור דיגיטלי באיכות גבוהה בין מסך LCD למחשב.


  HDMI חיבור דיגיטלי באיכות גבוהה בין מסך LCD למחשב. תקן זה מתאים גם לחיבור מכשירי הפרדה גבוהה אחרים (כמו בין נגני Blu-Ray לטלויזיות HD), ולכן הוא הולך ונעשה פופולארי.
 

   VGA חיבור אנלוגי בין המסך למחשב. קיים כחיבור סטנדרטי במסכי CRT וכן ברוב מסכי LCD לצורך חיבור למחשב שאינו כולל חיבור DVI.


   USB חיבור רב תכליתי לציוד היקפי כגון מקלדת, עכבר, דיסק און קי, מצלמה ועוד. בדגמים מסוימים קיים שקע USB או כמה שקעים שמאפשרים יותר גמישות ונוחות בחיבור ציוד היקפי מזדמן, דוגמת נגן מוזיקה, מצלמה או טלפון סלולרי.


   קורא כרטיסים – חלק מהמסכים מצוידים בקורא כרטיסים מובנה שמאפשר להציג את התמונות מהמצלמה בנוחות, או כל תוכן אחר שמאוחסן על גבי הכרטיס. כדאי לוודא שקורא הכרטיסים במסך תומך בסוג הכרטיסים הנפוצים שברשותכם.
 

לחצני שליטה: בכל המסכים קבועים לחצני שליטה וכוונון שבאמצעותם ניתן לשלוט על התצוגה. מומלץ לנסות את הלחצנים ולהתרשם מנוחות השימוש בהם. יש לחצנים בגדלים ובצורות שונות, יש רכים ללחיצה ויש נוקשים יותר, ובחלק מהמסכים אלו מקשי מגע. בנוסף מומלץ לוודא שמיקום המקשים נוח ונגיש ושהכיתוב הנלווה אליהם ברור וקריא.

 

שמע: רמקולים מובנים במסך יכולים להיות שימושיים ולחסוך במקום, אך רמקולים כאלה הם בדרך כלל באיכות בסיסית ומתאימים לשימושים פשוטים. לאיכות שמע טובה יותר לצורך האזנה למוזיקה, צפייה בסרטים ולמשחקים רצוי להשקיע במערכת שמע נפרדת. בדגמים מסוימים המצוידים ברמקולים מובנים קיים גם שקע לאוזניות.

לחצני שליטה, רמקולים מובנים ושקע לאוזניות
לחצני שליטה, רמקולים מובנים ושקע לאוזניות
חיבור DVI
חיבור DVI
5
מחיר

הגורמים העיקריים המשפיעים על מחירו של מסך LCD הם גודל המסך, סוג הפאנל, סוג התאורה האחורים (רגילה או LED) שיטת התצוגה, יחס ניגודיות, זמן התגובה, סוג החיבור למחשב ותכונות ייחודיות הקיימות בחלק מהדגמים.

 

טווח המחירים העיקרי של מסך LCD בגדלים 19 אינטש נע בין 500 ל-1,500 שקל; בגדלים של 22 אינטש המחיר נע בין 700 ל-2,500 שקל; ובגדלים של 24 אינטש ויותר המחיר מתחיל מ-1,000 שקל.


כדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניית מסך מחשב LCD

6
אחריות