1
התאמת המצנן לחלל

 

המצננים נמדדים לפי גודל החלל המיועד לצינון. הנתון שקובע זאת הוא CFM – רגל מעוקב בדקה שהוא, אם תרצו, המקבילה ל-BTU במזגן רגיל. ככל שהחלל המיועד גדול יותר, נדרש CFM גדול בהתאם. במפרט המוצר יופיע לעתים שטח הכיסוי (30 מ"ר למשל) במקום או בנוסף ל-CFM, ולעתים לא תמצאו אף אחד מהנתונים – לא CFM ולא שטח כיסוי, וכדאי מאוד להימנע מרכישתו של דגם כזה או לבקש לקבל את הנתון הזה באופן רשמי.

 

הנוסחה לחישוב ה-CFM הרצוי היא נפח החלל לחלק לשתיים. למציאת נפח החלל, מחשבים אורך X רוחב X גובה. מאחר שמדובר במידת "רגל", ראשית יש להמיר את הנתונים המטריים לרגל (1 מטר = כ-3.3 רגל). לדוגמה, אם ממדי החדר הם אורך של 10 מטר (33 רגל), רוחב של 8 מטר (26.5 רגל) וגובה 2.5 מטר (8.25 רגל), נקבל  7,214 רגל מעוקב. מחלקים את התוצאה בשתיים ומקבלים את ה-CFM הרצוי (7214/2=3107), כלומר כ-3000. לא תמיד תמצאו מצנן בעל נתון CFM שתואם במדויק את מידת החלל, ובמקרה כזה בחרו בנתון הגבוה יותר הראשון שקיים. כדאי לדעת שבשונה ממזגן, שבו חשוב להתאים היטב את ה-BTU לגודל החלל (ולנתונים נוספים אחרים), אין כל מניעה שה-CFM במצנן יהיה קצת גדול יותר, אבל לא נמוך מהרצוי.


2
מכל מים ותאי קרח

על מנת שהמצנן יפעל את פעולתו יש למלא מים במכל שלו. תדירות המילוי תלויה בקיבולת המכל, במידות הטמפרטורה החיצונית ובמשך ההפעלה שלו. ככל שהטמפרטורה גבוהה ומשך הפעולה הרצוף ממושך – רצוי לבחור במכל גדול יותר. קיבולת המכל בדגמים ניידים ביתיים נעה לרוב בין 6 ל-20 ליטר. בדגמים תעשייתיים ובכאלה המיועדים לצינון בית שלם היא גדולה יותר כמובן.

 

דגמים מסוימים מאפשרים הוספת קרח, דבר שאמור לשפר את כושר המיזוג של המצנן. לעתים מסופקים עם דגמים כאלה קרחונים להקפאה המיועדים להיכנס לתאים ייעודיים במצנן. 

3
סינון וטיהור אוויר

מרבית הדגמים מצוידים בפילטר לסינון האוויר וחלקם כוללים מסנן פחם פעיל שמטרתו היא לטהר את האוויר. דגמים מסוימים אף מציעים פעולת יינון לשיפור איכות האוויר בחלל.


4
תכונות נוספות

גלגלים: רצוי לבחור דגם עם גלגלים לניוד נוח יותר של המצנן. חשוב לוודא שהגלגלים ניתנים לנעילה כדי למנוע תזוזה של המצנן בעת השימוש.

 

שלט רחוק: לחלק מהדגמים מצורף שלט רחוק להפעלת הפונקציות השונות של המצנן – הדלקה וכיבוי, מהירות האוורור, כיוון תנועת התריסים וכדומה.

 

מהירויות אוורור: מומלץ לבחור מצנן עם 3-2 מהירויות כדי שתוכלו לקבוע את עוצמת האוורור המתאימה לכם.

 

צידוד: חלק גדול מהמצננים הביתיים כוללים פעולת צידוד המאפשרת תנועת כיוון זרימת האוויר שמאלה-ימינה לפיזור אחיד יותר של האוויר בחלל.

 

טיימר: דגמים מסוימים כוללים טיימר שמאפשר לקבוע מראש את משך פעולת המצנן וכיבוי אוטומטי של המצנן בזמן שנקבע לו, לרוב בין שעתיים ל-8 שעות.

 

כבל חשמלי: רצוי לבחור מצנן עם כבל ארוך, בייחוד אם הוא ימוקם רחוק יחסית לשקע חשמל, כדי שלא תצטרכו לחבר אליו כבל מאריך.


5
מחיר ואחריות

מחירי המצננים מתחילים מכ-500 שקלים לדגמים פשוטים המיועדים לצינון חללים קטנים ועד אלפי שקלים לדגמים המותאמים לחללים גדולים וכוללים תכונות מיוחדות.

 

האחריות על מצננים נעה בין שנה לשלוש שנים.