מכסחת דשא מכאנית/בנזין, חשמלית או רובוטית?

מכסחת דשא מכאנית מתאימה לשטח גדול, ומבחינת הפונקציות שלה היא ניתנת להתאמה טובה יותר לתנאי שטח שונים. מכסחת דשא חשמלית לרוב קטנה וקלה ממכאנית והפעלתה ואחזקתה פשוטות וחסכוניות יותר, והיא מתאימה לשטחים קטנים-בינוניים עם נגישות לשקע חשמלי. 

מכסחת רובוטית מסוגלת לפעול באופן עצמאי, להתגבר על מכשולים ולנוע בטווח מוגדר, ועם סיום הפעולה או לפני שהסוללה מתרוקנת, לחזור עצמאית לעמדת הטעינה. תתאים לגינות בגדלים שונים שהשיפוע המרבי אינו עולה על 30-25 מעלות, ולמי שיכול להרשות לעצמו את מחירה הגבוה.

 

התאימו את הספק המכסחת לשטח הכיסוי

לשימוש בגינות קטנות יספיקו כ-5-4 כ"ס במכסחת מכאנית, או 1300-1000 ואט במכסחת חשמלית. לשימוש ממושך במשטחים גדולים, עם דשא מזנים צפופים וקשים, בחרו מכסחת בעל הספק גבוה יותר.

 

גובה הכיסוח המומלץ הוא 6 ס"מ ויותר

בחרו מכסחת שתאפשר לכם קיצוץ בגובה המתאים לסוג הדשא. ההמלצה הכללית היא לבחור מכסחת בעלת מספר דרגות ובגובה מכסימלי של 6 ס"מ או יותר.

 

לשטח גדול רצוי להבים גדולים

ככל שהשטח המיועד לקיצוץ גדול יותר רצוי לבחור מכסחת בעלת להבים גדולים יותר, שיעיקו רוחב כיסוח גדול ויקצרו את זמן הכיסוח. לגינה קטנה יתאים כמובן רוחב כיסוח קטן.

 

מתי כדאי לבחור מכסחת מתנייעת

במכסחות מתנייעות (או נסיעה עצמית) תנועת המכסחת נעשית בצורה עצמאית, ואלה מומלצות לשימוש במדשאות רחבות ידיים. רצוי שהמכסחת המתנייעת תהיה בעלת מהירות משתנה.

 

לדשא גבוה ולמשטח גלי העדיפו גלגלים גדולים

ככל שהדשא גבוה יותר והמשטח כולל קימורים ובליטות עדיפים גלגלים בקוטר גדול, לפחות 18 ס"מ. ואם נדרשת יכולת תמרון גבוהה חפשו מכסחת בעלת גלגלים אחוריים שקוטרם גדול מהקדמיים.

 

לשימוש אינטנסיבי מומלצים גלגלים בעלי עמידות גבוהה

בדגמים פשוטים של מכסחות דשא מותקנים גלגלים מפלסטיק או גומי, ובדגמים מקצועיים יותר הגלגלים עשויים מתכת, כשהטובים והעמידים שבהם מורכבים ממסבי מתכת (ממוסבים) – המומלצים לשימוש אינטנסיבי, למשטחים לא ישרים ולמדשאות המחייבות תמרון רב.

 

החליטו על אפשרויות איסוף הגזם המתאימות לכם

מרבית המכסחות מצוידות בשק או במכל איסוף, שמותירות את הדשא נקי ויפה לעין. מכסחות שפולטות את הגזם הצדה יתאימו למכסחים את הדשא בתדירות גבוהה ואינם מוטרדים מנוכחותו של גזם עליו; ומי שמעוניין להפוך את הגזם לדשן שיבחר מכסחת שגורסת את הדשא דק-דק (מלצ'ינג, mulching) ופולטות אותו חזרה.

 

שימו לב לשיטת כוונון גובה הכיסוח

ברוב המכסחות הכוונון נעשה בשני שלבים – בצמד הגלגלים הקדמי ובצמד האחורי (ולעתים אף בארבעה שלבים, כל גלגל בנפרד), ובמכסחות אחרות יש מנוף/ידית כוונון לארבעת הגלגלים בעת ובעונה אחת.

ההספק של מכסחת דשא מבטא את עוצמתה ואת יכולתה להתמודד עם עבודה רציפה בשטחי כיסוי שונים. במכסחות מכאניות ההספק נמדד בכוח סוס (כ"ס) ואילו במכסחות חשמליות נמדד ההספק בוואט (w). במפרטים רבים, בנוסף לנתון ההספק, מציין היצרן את הנתון "שטח כיסוי", שמהווה מדד נוסף להתאמת המכסחת לדשא שלכם.   לשימוש בגינות קטנות יספיקו כ-5-4 כ"ס במכסחת מכאנית, או 1300-1000 ואט במכסחת חשמלית. לשימוש ממושך ורציף במשטחים גדולים, עם דשא מזנים צפופים וקשים, בחרו מכסחת בעל הספק גבוה יותר.
"מכסחת מכאנית לרוב חזקה יותר מחשמלית, וניתן לנוע איתה בחופשיות, אך מחייבת אספקת דלק ותחזוקה למנוע"
"מכסחת מכאנית לרוב חזקה יותר מחשמלית, וניתן לנוע איתה בחופשיות, אך מחייבת אספקת דלק ותחזוקה למנוע"
"בחרו מכסחת בעלת מספר דרגות ובגובה מקסימלי של 6 ש"מ או יותר"
"בחרו מכסחת בעלת מספר דרגות ובגובה מקסימלי של 6 ש"מ או יותר"