חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
אוזניות Apple AirPods 2
989 - 679 ₪
אוזניות Apple Airpods
879 - 685 ₪
הסקירות החדשות בקטגוריה
7.4
חיי סוללה מצוינים, שמע לא רע וקישוריות לקויה: אוזניות ה-True Connect של RHA מגיעות עם תכונות שהיינו שמחים לראות...
8.8
סאונד מפורט, נוחות לאורך זמן וביטול רעשים מוגבל: ה-Elite 85h של ג'אברה אינן זולות, אך יש להן צליל מצוין לצד בקרה...
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור אוזניות

עודכן לאחרונה: 09/09/2016

בד בבד עם שגשוגו של שוק הסמארטפונים והטאבלטים, שמשמשים עבור רבים מקור עיקרי להאזנה למוסיקה, לצפייה בסרטים ולמשחקים, פורח שוק האוזניות הניידות. לצד האוזניות הקומפקטיות יש את האוזניות הקלאסיות בגודל מלא, המיועדות בעיקר לשימוש ביתי או מקצועי.
 
אוזניות טובות גם יכולות להוות תחליף איכותי למערכת רמקולים בינונית, או לאוזניות הסטנדרטיות שצורפו למכשיר הנייד שקניתם, ומספקות חוויית האזנה עשירה ומהנה יותר.

המדריך של WiseBuy יסייע לכם לבחור את האוזניות המתאימות לפי השיקולים הבאים:

איך לבחור אוזניות
1
סוג האוזניות

הבחירה בסוג האוזניות תלויה באופן השימוש ובאיכות השמע הרצויה. ככלל, אוזניות קומפקטיות בתוך האוזן מיועדות לשימוש במכשירים ניידים, ואילו אוזניות קשת/על האוזן מיועדות לשימוש ביתי ולרוב מספקות איכות צליל גבוהה יותר.

 

אוזניות בתוך האוזן: אלה הן אזניות קטנטנות וקלות משקל, שהרמקולים הזעירים שלהן זמינים בשתי תצורות – האחת בעלת מבנה כפתורי (Ear-Buds), שנכנסת לאפרכסת האוזן, והסוג השני הוא בעל מבנה מוארך המוחדר לתעלת האוזן (In-Ear). זה האחרון עשוי לספק שמע ברור וחזק יותר ולבודד טוב יותר את רעשי הסביבה, אבל עלול להיות לא נוח ואפילו מעיק בשימוש ממושך. אוזניות רבות מגיעות עם מתאמי סיליקון בגדלים שונים המיועדים להתאים אותן לאוזנו של המשתמש וכן לבודד מרעשים חיצוניים.

 

דגמים מסוימים הם בעלי קשת קשיחה ודקה המיועדים להצמדה לראש, ומתאימים לפעילות ספורטיבית, ואם אתם ממש ספורטיביים - האוזניות האופטימליות עבורכם הן אוזניות בעלת תפסנים מיוחדים המולבשים מאחורי האוזן ומספקים אחיזה יציבה יותר. בחלק מהדגמים יש שלט-רחוק מובנה בחוטי האוזנייה. תפקודו של השלט-רחוק משתנה בדגמים השונים: יש אוזניות שבהן השלט משמש לשליטה על עוצמת השמש בלבד, בדגמים אחרים הוא מאפשר לנווט בין רצועות, ובדגמים המיועדים לשמש במכשירים סלולריים – דגמים הכוללים גם מיקרופון מובנה – השלט משמש גם לקבל שיחה ולנתקה. ואם ברשותכם אייפון, כדאי לדעת שיש אוזניות תואמות, שהמיקרופון המובנה בהן מאפשר לתקשר עם Siri.

 

יתרונן של אוזניות בתוך האוזן היא בניידותן הגבוהה ובקומפקטיות שלהן, אבל איכות הצליל שלהן לרוב נמוכה מזאת של אוזניות הקשת המורכבות מחוץ לאוזן, ואין לצפות מהן לבאסים או לבמת צליל עשירה כמו זו שניתן למצוא באוזניות איכותיות בגודל מלא. עם זאת, הדגמים המתקדמים שבהם מספקים סאונד באיכות טובה מאוד.

 

אוזניות קשת/על האוזן: אוזניות המולבשות על האוזן ומכסות אותה. האוזניות האלה זמינות במבנים ובגדלים שונים והן נחלקות לשני סוגים עיקריים: סגורות ופתוחות. האוזניות הסגורות כוללות רפידה היקפית רכה שסוגרת על האוזן ומספקת בידוד משופר מרעשי הסביבה. האוזניות הסגורות בגודל המלא הן גדולות וכבדות יותר ומיועדות בעיקר להאזנה בבית.

 

ככלל, איכות הצליל באוזניות סגורות נחשבת טובה יותר מזו שבאוזניות הפתוחות. הטובות שבהן ניחנות באיכות צליל משובחת שתספק חוויית האזנה מעולה למוסיקה ולצפייה בסרטים. ככל שזה נוגע לבאסים, האוזניות הסגורות מצטיינות יותר בכמות ופחות באיכות – הן מפיקות באסים בשפע, אבל הבאסים באוזניות הפתוחות נחשבים מדויקים ומהודקים יותר. לעומת זאת, אוזניות סגורות מונעות מהצליל לזלוג החוצה ולהפריע את מנוחת הסובבים, ואגב כך גם שומרות על פרטיותו של המאזין.

 

החיסרון באוזניות הסגורות, לפחות בחלקן, הוא בהצטברות חום באוזן בשימוש ממושך. זאת לעומת אוזניות פתוחות שמאפשרות אוורור ואינן גורמות לחום או להזעה.

 

חלק מדגמי אוזניות הקשת ניתן לקיפול ולחלקן מצורף גם נרתיק נשיאה קשיח. תכונות נוספות שקיימות בדגמי הקשת כוללות מיקרופון זעיר ושלט-רחוק מובנה המשמש לניווט בין השירים ולשליטה על הווליום.

 

אוזניות קשת אלחוטיות: אוזניות נטולות חוטים המאפשרות להאזין למוזיקה או לפס הקול של הסרט או המשחק בלי מגבלת האורך של חוטי האוזנייה ובלי הסרבול שלהם. רוב האוזניות האלחוטיות פועלות בתקשורת Bluetooth. שיטות תקשורת נוספות הן אינפרה אדום וטכנולוגיית תדר רדיו (RF).  היתרון בשתי השיטות האחרונות הוא שאין ירידה באיכות הצליל בעת השימוש בהן, לעומת  תקשורת Bluetooth שכרוכה בפשרה מסוימת באיכות הצליל, כיוון שמדובר בקובץ דחוס. אוזניות Bluetooth שתומכות בתקן aptX עשויות לכפר במעט על הירידה באיכות הצליל.

 

חשוב לדעת שאוזניות המשדרות באינפרה אדום מחייבות קשר עין ישיר וללא חסימות עם מקור המוסיקה כדי לפעול; לכן הן משמשות בעיקר לשימוש בתוך הבית, למשל בחיבור לטלוויזיה. לעומת זאת, טכנולוגיית תדר רדיו (RF) מסוגלת לשדר גם בין חדרים שונים בבית, אבל מכשירים אלחוטיים אחרים בסביבה עלולים לגרום להפרעות קלות.

 

עוד דבר שצריך לקחת בחשבון ברכישת אוזניות אלחוטיות הוא שהן מופעלות באמצעות סוללות, וכדאי שתמיד יהיו ברשותכם סוללות רזרביות.

 

אוזניות ביטול רעשים: אוזניות המנטרלות באופן אקטיבי את רעשי הסביבה באמצעות שידור גל קול המנוגד לרעשי הסביבה. אוזניות כאלה, שעל פי רוב יקרות מאוזניות רגילות, מתאימות להאזנה בסביבה הומה ורועשת במיוחד.

אוזניות כפתור. קטנטנות וקלות משקל
אוזניות כפתור. קטנטנות וקלות משקל
אוזניות in-ears. אוטמות רעשים היטב אבל עלולות להעיק בשימוש ממושך
אוזניות in-ears. אוטמות רעשים היטב אבל עלולות להעיק בשימוש ממושך
אוזניות פתוחות. צליל מדויק אך זולג החוצה
אוזניות פתוחות. צליל מדויק אך זולג החוצה
אוזניות סגורות. באס עמוק אך התחממות לאורך זמן
אוזניות סגורות. באס עמוק אך התחממות לאורך זמן
2
פרמטרים באיכות הצליל

הנתונים הטכניים שתמצאו במפרטים מסוימים, כמו עכבה, טווח תדרים ודומיהם אמורים להעיד על איכות הצליל של האוזניות, אבל קשה מאוד לסמוך עליהם, אם בכלל. לשם השכלה כללית והבנה רחבה יותר של הנושא, נסביר כאן את המשמעות של כמה מהנתונים, אבל נמליץ בחום לא להתבסס עליהם אלא להאזין לאוזנייה לפני הקנייה.

 

דרייברים: הדרייבר הוא האלמנט ברמקול המפיק את הצליל. ביצועיו של הדרייבר נמדדים בגודלו ובסוגו. גודל הדרייבר נמדד במ"מ, ובעיקרון, ככל שהוא גדול יותר הוא יפיק צליל חזק ועשיר יותר, בדגש על הבאסים. כאן בא לידי ביטוי אחד היתרונות הבולטים של האוזניות הגדולות לעומת הקומפקטיות, בכך שהן מאפשרות התקנת דרייברים גדולים של עד כ-50 מ"מ, לעומת מילימטרים ספורים באוזניות הקטנות.

 

סוג הדרייבר משפיע על אופי הצליל. שני סוגי הדרייברים העיקריים הם דינמי ו-B.A (Balanced Armature). לדרייבר דינמי מיוחס יתרון בהפקת הצלילים הנמוכים ובעושרם, לעומת הדרייבר מסוג B.A שמיטיב להדגיש את הצלילים הגבוהים. דגמים מתקדמים ויקרים של אוזניות כוללים יותר מדרייבר אחד.

 

Total harmonic distortion (THD): בשימוש באוזניות בעוצמת שמע גבוהה יתכן מצב של עיוות בצליל. הערך של ה-THD מבוטא באחוזים, וככל ששיעורו גבוה יותר כך גדל ה סיכוי שתחוו עיוות צורם ולא נעים בעת האזנה למוסיקה בווליום גבוה, ולכן ויש לשאוף לאחוז נמוך ככל האפשר. אוזניות טובות מציעות רמת THD שלא עולה על 1 אחוז, ואילו בדגמי העלית רמת ה-THD באוזניות נמוכה אף יותר ועומדת על פחות מ-0.1 אחוז.

 

רגישות: רגישות הרמקולים באוזניות נמדדת בדציבל למיליוואט (dB/mW). ככל שהנתון גבוה יותר dB/mW100 ומעלה – הרמקולים יהיו מסוגלים לספק עוצמת שמע גבוהה יותר.

 

תחום תדרים: זהו טווח התדרים שמפיקים הרמקולים באוזניות. הרמקול האידיאלי הוא כזה שמסוגל להפיק את מלוא תחום התדרים שבטווח שמיעתו של אדם, כלומר בין 20Hz (צלילים נמוכים - באסים) ל- 20KH. לכן כל נתון מרשים אחר שחורג מכך אינו רלוונטי מאחר שהאוזן האנושית אינה קולטת אותו.

 

עכבה (התנגדות): העכבה, שנמדדת באוהם (?) מבטאת את התנגדות האוזניות לזרם שמגיע ממקור השידור. ככל שההתנגדות גבוהה יותר מקור השידור ייאלץ לספק יותר זרם.

3
כבל ותקע האוזניות
 האוזניות מגיעות עם כבלים באורכים שונים, על פי רוב בין 1 ל-1.5 מטר ועד 3.5-3 מטר באוזניות מקצועיות. אם אתם נוהגים להכניס את המכשיר לכיס המכנסיים או לתיק גב, תעדיפו כבל ארוך יחסית; ובאוזניות לשימוש ביתי – בחרו את אורך הכבל בהתאם למקום הישיבה שלכם ביחס למכשיר. בנוסף, החליטו אם ברצונכם בכבל נתיק או קבוע. בדגמים מסוימים ניתן לנתק את הכבל מהאוזניות, וכך גם להשתמש בכבלים מסוגים שונים על פי הצורך.

 

ברוב האוזניות הכבל עשוי מנחושת רגילה, כבלים איכותיים עשויים נחושת נטולת חמצן  (OFC - Oxygen Free Copper) שמשפרת את המוליכות.

 

שימו לב גם למבנה הכבל – עגול או שטוח. כבל שטוח נוטה פחות להסתבך ולהתפתל סביב עצמו.

תקע האוזניות: התקע הסטנדרטי באוזניות הוא בגודל 3.5 מ"מ. דגמים מתקדמים ומקצועיים מצוידים בתקע (או מתאם) של 6.5 מ"מ. כמו כן, תקעים מצופי זהב נחשבים איכותיים יותר ומבטיחים מגע יציב לאורך זמן.

4
מחיר ואחריות

טווח המצרים העיקרי של אוזניות בתוך האוזן נע בין כ-50 שקלים לאוזניות פשוטות ועד  ל-500 שקלים ויותר לאוזניות מתקדמות של יצרנים מובילים בתחום.

 

מחירן של אוזניות קשת מתחיל בכמה עשרות שקלים לדגמים בסיסיים ועד לאלפי שקלים לדגמים המתקדמים ביותר.

 

אחריות ניתנת לרוב לדגמים היקרים ביותר ובדרך כלל היא ניתנת לשנה, אם כי תמצאו יצרנים שמעניקים תקופות אחריות ממושכות יותר על דגמים נבחרים.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית אוזניות

יצרן:Apple,
חיבור למכשיר:True Wireless,
עיצוב האוזניות:אוזניות...,
החל מ- 679 ₪
מתוך 44 חנויות
יצרן:Samsung,
חיבור למכשיר:True Wireless,
עיצוב האוזניות:אוזניות...,
החל מ- 406 ₪
מתוך 24 חנויות
יצרן:Apple,
חיבור למכשיר:True Wireless,
עיצוב האוזניות:אוזניות...,
החל מ- 685 ₪
מתוך 18 חנויות
יצרן:Sony,
חיבור למכשיר:Bluetooth,
עיצוב האוזניות:אוזניות...,
החל מ- 1,244 ₪
מתוך 26 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image